top of page

Brýlové čočky

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými brýlovými čočkami a k čemu jsou vhodné?

JEDNOOHNISKOVÉ ČOČKY

Jednoohniskové brýlové čočky jsou konstruovány pro jednu ohniskovou vzdálenost, pro kterou mají korekční účinek.

Pro hypermetropické(dalekozraké) oko jsou to čočky spojné tedy plusové, pro myopické(krátkozraké) oko jsou čočky rozptylné neboli mínusové.

Pro presbyopické (vetchozraké - ztráta zraku věkem) oko, korekční účinek (pro tzv. ,,brýle do blízka“) bývá konstruován obvykle na vzdálenost 33-40 cm, a proto ostré vidění s těmito brýlemi na delší vzdálenost není možné. Klient s presbyopií tedy musí střídat brýle na blízko a na dálku, v některých případech i brýle na střední pracovní vzdálenost, například na počítač.

Pro korekci  jednoohniskovými brýlovými čočkami, je jediným možným řešením , mít několikery brýle na různé vzdálenosti  a ty střídat, což je pro mnohé klienty v dnešní době  nepředstavitelné. Ale i přes tyto nevýhody jsou jednoohniskové brýlové čočky stále nejvíce používány, což je především způsobeno nízkou cenou v porovnání s čočkami víceohniskovými. Výhodou jednoohniskových brýlových čoček je kromě jejich příznivé ceny také jejich široké zorné pole na potřebnou vzdálenost, omezené pouze velikostí vybrané obruby.

Pro klienta, který potřebuje jen brýle na čtení , jsou vhodné tzv. poloviční brýlové obruby nebo také čtecí brýle. Tyto brýle se nosí posunuté ke špičce  nosu a očnice jsou uzpůsobené tak, aby při pohledu do dálky nepřekážely. Umožňují tím vidět na dvě vzdálenosti bez manipulace s nimi.

sekce brýlové čočky - jednoohnisko c

BIFOKÁLNÍ ČOČKY (tzv. ,,okénkové“)

Bifokální čočky jsou čočky, které se skládají ze dvou jednoohniskových dílů. Dílu do dálky a dílku do blízka.

Bifokální čočky jsou nejlevnější variantou víceohniskových čoček.Nevýhodou těchto brýlových čoček je však tzv. ,,skok obrazu“ při větším rozdílu dioptrie mezi dálkou a blízkem,neboť zde chybí plynulý přechod a dioptrie na tzv. střední vzdálenost (např.PC, pracovní deska).

sekce brýlové čočky - biforovno.jpg

MULTIFOKÁLNÍ ČOČKY (víceohniskové,progresivní)

Od roku 1962 se objevují na trhu víceohniskové čočky od francouzské firmy Essilor,která je jejich vynálezcem a neustálým inovátorem.

Tyto brýlové čočky jsou určeny pro všechny vzdálenosti,jelikož se dioptrická hodnota plynule mění z dálky do blízka,kde oproti bifokálním brýlovým čočkám je navíc i střední vzdálenost, a to bez skoku obrazu.Horní polovinu brýlové čočky určenou ke korekci do dálky spojuje tzv. progresivní kanál se spodní částí,kde je maximální korekce do blízka.

Pro představu názorná ukázka progresivního kanálu na obrázku:

sekce brýlové čočky - MULTIFOKALní

Šířka progresivního kanálu může být různá a to podle generace multifokálních brýlových čoček ,rozšiřuje se díky novějším technologiím výroby.

Multifokální brýlové čočky jsou konstruovány tak,aby se co nejvíce blížily přirozenému vidění.Jsou velmi praktické a pohodlné právě pro celodenní nošení.

Tablemat_Varilux2.jpg

Samozřejmostí  jsou veškeré povrchové úpravy na brýlové čočce, jako je například antireflexní vrstva, hydrofobní vrstva a další, které pomáhají k lepšímu vidění a chrání brýlovou čočku proti poškození.

 POVRCHOVÉ ÚPRAVY BRÝLOVÝCH ČOČEK

Rada_crizal.jpg

ODLESKY – Na povrchu brýlové čočky bez antireflexní úpravy se dopadající světlo odráží přímo do očí. S brýlovými čočkami Crizal se světlo neodráží, a proto jejich nositelé vidí kontrastněji a nemusí tak namáhat oči. Mimo jiné jsou brýlové čočky Crizal estetičtější.

 

ŠKRÁBANCE – Neviditelné vrstvy odolné proti poškrábání zabraňují opotřebování a vzniku drobných trhlinek, které způsobuje každodenní nošení a zajiš´tují jasnější vidění.

 

OTISKY – Brýlové čočky Crizal mají vrstvu, která odpuzuje vodu a mastnotu. Proto jsou odolné proti znečistění a otiskům a lehce se čistí.

 

PRACH – Při čištění bežné brýlové čočky vzniká na jejím povrchu záporný statický náboj, který přitahuje prachové částice. Na povrchu brýlových čoček Crizal se záporný náboj nevytváří, proto se na ně prach nelepí.

 

VODA – Povrch brýlové čočky Crizal odpuzuje vodu a zabraňuje tak jejímu zachytávání. Voda vytváří malé kapky, které z čočky lehce stékají. Na standardních brýlových čočkách se voda rozlévá a zachytává se na povrchu.

sekce brýlové čočky - pod odlesky, s

Všechny brýlové čočky Crizal nabízejí tu nejlepší UV OCHRANU.

UV záření je všude a je velkým nebezpečím pro naše oči. Chráňte svoje oči tak, jako chráníte svoji pokožku!

Také je velice důležité starat se o Váš zrak při každodenní činnosti například u počítače, práci pod zářivkami , řidič z povolání kde je velmi oslňován proti jedoucími auty. I pro takové situace máme řešení a to v podobě Crizal Prevencia od firmy Essilor.

Je třeba pečovat a chránit si zrak, ale proč nebýt také stylový.

SUN_web_banner.jpg

Dokážeme pro Vás také udělat dioptrické (s možností polarizace) 

zrcadlové brýlové čočky a to s výběrem až 7 druhů odstínu

Více informací o brýlových čočkách Vám velice rádi poskytneme u nás v Optice Helena Matušková.

bottom of page